Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym – jak uniknąć pożarów?
Jak nadejdzie jesień, odczuwamy nieunikniony spadek temperatury i pogorszenie warunków pogodowych. W tym okresie często zaczynamy korzystać z różnego rodzaju urządzeń grzewczych. Przed rozpoczęciem sezonu ogrzewania, istnieje kilka kluczowych zasad, które musimy mieć na uwadze.
Od 1 października 2023 do 1 kwietnia 2024 strażacy z Wołomina interweniowali aż 223 razy w przypadku pożarów w domach jednorodzinnych. Co więcej, aż 36 razy musieli gasić płonące sadze w kominach. To dowodzi, że na terenie powiatu wołomińskiego niemal codziennie dochodzi do pożaru w domu jednorodzinnym w ciągu sezonu grzewczego. Dodatkowo, w tym samym czasie doszło do sześciu przypadków zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem.
Wobec powyższych statystyk, apelujemy o przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:
Jako użytkownik pieca opalanego paliwem stałym (tj. węgiel, drewno itp.) w systemie centralnego ogrzewania, powinieneś zadbać o jego sprawność. Upewnij się, że osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia producenta dokona przeglądu urządzenia przed jego uruchomieniem.
Jako właściciel, użytkownik lub zarządca nieruchomości, masz obowiązek dbać o sprawność i czystość komina. Przepisy prawne zobowiązują do co najmniej jednokrotnego rocznego przeprowadzenia kontroli technicznej instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto, w przypadku obiektów, w których prowadzony jest proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy regularnie usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- co 3 miesiące – w domach opalanych paliwem stałym (np. węgiel, drewno),
- co 6 miesięcy – w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym,
- co rok – w przypadku przewodów wentylacyjnych.