Co warto zwiedzić w Wołominie?
Uroki miasta oraz powiatu
Miasto Wołomin posiada bardzo ciekawą historię i nie brakuje tutaj miejsc, które warto zwiedzić. Warto wiedzieć, że swój rozwój, a co za tym idzie – rozrost architektoniczny Wołomin zawdzięcza w dużej mierze bliskości stolicy. To właśnie z Warszawy przychodziły do nas różne prądy, które wyznaczały trendy modowe, przynosiły nowe idee, niosły za sobą powiewy intelektualne i kulturalne. Dziś Wołomin jest stolicą powiatu wołomińskiego. Nasze miasto i okolica są niezwykle gościnne dla przyjezdnych. Dlatego też dziś opowiemy sobie o różnych miejscach z naszego regionu, które powinny znaleźć się jako punkty obowiązkowe na turystycznej mapie Wołomina oraz powiatu wołomińskiego.
To koniecznie musisz zobaczyć w Wołominie
Miasto i gmina Wołomin liczą sobie blisko 50 tys. mieszkańców. Tereny gminne rozciągają się na powierzchni 60 tys. m2. Nie brakuje tutaj miejsc do odpoczynku, ale te tereny to także nośniki historii. Chcielibyśmy pokazać naszym Czytelnikom trzy niezwykłe miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, przebywając w Wołominie. Nie zabraknie atrakcji związanych z batalistyką, religią, a także polską literaturą.
Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej
Niestety, jest to smutna prawda, ale w Wołominie nie znajdziemy średniowiecznej świątyni z prawdziwego zdarzenia. Mamy za to coś lepszego. W pewnym momencie historii ludzie zaczęli budować kościoły w przepięknym stylu neogotyckim. Takim właśnie obiektem jest kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie. Budowa świątyni zakończyła się w 1924 roku. Obiekt posiada trzy ołtarze oraz zabytkowe organy. Na szczególną uwagę turystów zasługuje kościelna wieża. Świątynia uległa znacznym zniszczeniom w trakcie II wojny światowej. Potem obiekt odbudowano. Do dziś służy mieszkańcom Wołomina jako miejsce kultu. Przebywając w tym kościele warto też obejrzeć polichromię, która powstała w latach 80-tych XX wieku, a która przedstawia wydarzenia z historii Polski oraz Kościoła.
Dom Nałkowskich
On był geografem, pisarzem i działaczem społecznym. Ona pisarką i polityczką. Ojciec i córka, czyli Wacław i Zofia Nałkowscy mieszkali w domu, który obecnie możemy zwiedzić w Wołominie. Został on wybudowany w 1895 roku. Młoda Zofia miała okazję obcować z kulturą wyższa na co dzień. Dom ten pełnił bowiem funkcję salonu literackiego. Do Wacława przyjeżdżali jego przyjaciele, przedstawiciele literatury, sztuki i nauki, nie tylko z Warszawy, ale też z całej Polski. Zofia mieszkała tutaj dopóki nie przeprowadziła się do Warszawy. W 1937 roku rodzina sprzedała dom, gdyż wymagała tego trudna sytuacja materialna. Po II wojnie światowej w domu tym zamieszkali inni lokatorzy. Od 1992 roku mieści tutaj Muzeum im. Wacława i Zofii Nałkowskich.
Park Kulturowy Ossów
Ossów leży w granicach gminy Wołomin. Historia tego miejsca bezpośrednio nawiązuje do Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Muzeum w Ossowie prowadzi szeroko zakrojoną działalność, mają na celu edukację oraz promocję historii, zwłaszcza tej, która bezpośrednio dotyczy wojny polsko-bolszewickiej. Przybywając tutaj można obejrzeć film „Zwycięstwo 1920” posłuchać multimedialnych wykładów czy też oglądać eksponaty muzealne ze słuchawkami na uszach. Jest tu także kilka obiektów, które po prostu trzeba zobaczyć.
Może mało kto o tym wie, ale to właśnie w tym miejscu zginął ks. Ignacy Skorupka. Aby pamięć o nim nie zginęła powstał pomnik. Symbolicznie odnosi się on do wszystkich, którzy polegli w trakcie Bitwy o Warszawę. Należy wspomnieć, że to właśnie spod tego pomnika rokrocznie rozpoczynają uroczystości świętowania rocznicy Cudu nad Wisłą. Z kolei Krzyż Oporu i Krzyż Poległych, to dwa miejsca, które odnoszą się bezpośrednio do walk. Krzyż Oporu znajduje się w miejscu, gdzie najdalej bronili się Polacy. Z kolei Krzyż Poległych znajduje się w miejscu, gdzie po bitwie zgromadzono ciała poległych.
Miejscem, którego absolutnie nie można zignorować jest kaplica oraz przylegający do niej cmentarz polskich żołnierzy. Po bitwie ciał było tak dużo, że jednym rozwiązaniem było chowanie w zbiorowych mogiłach. W walkach o Ossów zginęło kilkaset polskich żołnierzy. Często to byli ludzie młodzi – studenci oraz gimnazjaliści. Jeżeli ktoś chce oddać im cześć albo pomodlić się za nich, to wspomniane miejsce w sam raz się do tego nadaje.
Co jeszcze warto zwiedzić w powiecie wołomińskim?
W samym Wołominie nie brakuje wielu różnorodnych atrakcji, co zresztą widać gołym okiem. Niestety, nie możemy szczegółowo pisać o nich wszystkich. Musimy poświęcić także trochę miejsca innym miejscowościom w naszym powiecie. Jeżeli zdecydujesz się przybyć do Wołomina, to wówczas warto poświęcić choć odrobinę czasu, by zobaczyć co nieco z atrakcji, które opisaliśmy poniżej.
Atrakcje w Dąbrówce
Wspominaliśmy już o tym, że wprawdzie w Wołominie nie ma średniowiecznego kościoła, za to pozostałości takowego znajdują się w gminie Dąbrówka. Pierwszy kościół – wykonany w całości z drewna – stanął tu w 1442 roku. Niestety, uległ on zniszczeniu, ale jego pozostałości przetrwały. Dziś w tym miejscu stoi kościół wybudowany w 1903 roku. Nieopodal znajduje się kaplica pogrzebowa z 1884 roku. Jest to parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Jeszcze na terenie gminy Dąbrówka, w Kuligowie możemy odwiedzić skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej. Odwiedzając to miejsce możemy dowiedzieć się, jak niegdyś się żyło na polskiej wsi. Nie lada atrakcją jest autentyczna chłopska chata pochodząca z początku XX wieku.
Atrakcje w Jadowie
Jadów to kolejna gminna położona w powiecie wołomińskim. Dla wszystkich katolików bardzo ważnym miejscem będzie tutaj Sanktuarium Św. Krzyża. Kościół został wybudowany w 1886 roku, ale jego historia jest mniej ważna. Wierzących bardziej zainteresuje fakt, że w świątyni znajdują się autentyczne szczątki, pochodzące z krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. A co jeszcze warto zwiedzić w Jadowie? Na pewno takim obiektem będzie cmentarz rzymsko-katolicki. Można tam znaleźć nagrobki pochodzące nawet z początków XIX wieku. Oprócz tego możemy także udać się do rezydencji dworskiej. Przebywając w tym miejscu dowiemy się, jak niegdyś żyła polska szlachta. Będziemy mogli także obejrzeć eksponaty sprzed ponad 200 lat.
Atrakcje w Klembowie
Gmina Klembów również jest pełna miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć. Możemy wymienić tylko kilka przykładów. Zacznijmy od tego, że miejscem obowiązkowo uczęszczanym przez przyjezdnych jest Dom Świętej Faustyny w Ostrówku. To właśnie tutaj w latach 1924-1925 przebywała Helena Kowalska, późniejsza siostra Faustyna. Pracowała wówczas jako pomoc domowa. Dziś Dom Świętej Faustyny służy jako nocleg dla pielgrzymów.
Pałac w Woli Rasztowskiej jest barokowym zabytkiem wykonanym z stylu rokoko. Jego budowa zakończyła się w 1680 roku. Pałac zaczął służyć jako rezydencja letnia króla Polski Jana III Sobieskiego. Dziś w budynku znajduje się hotel oraz restauracja. Natomiast w samym Klembowie będziemy mieli okazję zwiedzić kościół pod wezwaniem św. Klemensa. W środku mamy zabytkowe nawy, prezbiterium wraz z zakrystią oraz dwie kaplice. Budowla ta powstała w 1829 roku. To właśnie tam zobaczyć możemy także figury świętych i władców pochodzące z XVII, XVIII oraz XIX wieku.
Atrakcje w Kobyłce
W połowie XVIII wieku wybudowano Bazylikę Świętej Trójcy, która obecnie jest dumą i chlubą Kobyłki. Ten ogromny kościół widziany jest z daleka, a na co dzień turyści mają znakomitą okazję, aby wejść do środka i podziwiać zbytki, które są w środku. Budynek w całości powstał w barokowym stylu. To, co od razu rzuca się w oczy to Wielki Ołtarz. Jest to wspaniały zabytek, posiadający liczne zdobienia. Pięknie prezentuje też się obraz ostatnia wieczerza. Sklepienie świątyni pokryte jest drogocennymi freskami. Przedstawiają one Adorację Dzieciątka Jezus, wizeruneik św. Athenogenesa, Trójcy Świętej, św. Jana Ewangelisty i Eliasza. Znajdziemy tutaj także fresk przedstawiający koncert anielski. Warto zobaczyć tu także Kaplicę Ogrójca, stacje Męki Pańskiej czy zabytkowe organy.
Atrakcje w Poświętnem
Krubki-Górki w gminie Poświętne słyną z parku, który powstał tutaj już w XVIII wieku. Ciekawostką może być fakt, że park ten skrywa w sobie obiekty, którzy nasi przodkowie, żyjący 200 lat temu z okładem również oglądali. Jest to zabytek dość nietypowy. Kolejny ciekawy fakt głosi, że w latach 1780-1845 właścicielem tego parku był Stanisław Grabowski, syn króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i Elżbiety Grabowskiej. Na terenie parku znajduje się Pałac Alexandrinum. Jest to obecnie czterogwiazdkowy hotel.
>Kolejną atrakcją – tym razem w samym Poświętnem – jest cmentarz parafialny. Niektóre z nagrobków pochodzą nawet z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje rodzinny grobowiec Lelewelów. Miłośnicy historii bardzo docenią to miejsce. Wśród pochowanych tam członków rodziny znajdują się bodaj najwybitniejsi jej przedstawiciele – Prot oraz Joachim Lelewelowie. I tu kolejna ciekawostka – Lelewelowie wywodzili się z rodziny pruskiej, a nazwisko znane nam w tym brzmieniu zostało spolszczone.
Atrakcje w Radzyminie
Kiedy przyjedziesz do Radzymina, to koniecznie musisz zwiedzić tamtejszą kolegiatę. Świątynia powstała w 1781 roku, a jej fundatorką była Eleonora Czartoryska. Warto tutaj zwrócić uwagę na główny ołtarz, kaplicę, prezbiterium oraz dwie wieże. Natomiast Instytut Nauczycieli Elementarnych to kolejny budynek, który w Radzyminie stanowi atrakcję. Funkcjonował on od 1845 roku. Obecnie mieści się tam Liceum Ogólnokształcące.
Szpital wojskowy powstał w Radzyminie w 1843 roku. Obecnie znajdują się tutaj urzędy, ale jeszcze do 1918 roku w budynku tym leczono rannych żołnierzy. Niedaleko znajduje się notabene cmentarz wojskowy. W tym miejscu pochowani są polegli w trakcie walk w ramach wojny polsko-bolszewickiej.
Zapraszamy do Wołomina i powiatu!
Jeśli planujesz urlop, to serdecznie zapraszamy Cię do Wołomina. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia innych miejscowości w naszym powiecie. Na pewno czas spędzony w naszym regionie będzie okazją do świetnego wypoczynku.